U M Ě L C I

ALEŠ PALÁN 

Novinář, publicista, spisovatel.

Za dobu svého literárního působení se Aleš Palán světu představil v různých pozicích. Jako básník, autor dvou básnických sbírek - Říkejte si tiše se mnou (1990)a Pohádky (1989). Jako prozaik, jehož román Ratajský les (2016) o krvavých událostech padesátých let v Posázaví vzbudil pozitivní reakce u kritiků a byl nominován na cenu Magnesia Litera. Jako spoluautor publicistických počinů Rozsvítil pro mne (2010), knihy o přátelství Otokara Březiny a Matěje Lukšů, nebo Brnox, průvodce brněnským Bronxem (2016), za který již Magnesii Literu získal. Tuto prestižní cenu obdržel i v minulém roce za knihu rozhovorů s českými soudobými samotáři Jako v nebi, jenže jinak (2019). Zmíněná publikace navazuje na předcházející knihu rozhovorů se samotáři ze Šumavy Raději zešílet v divočině (2018).

Letos vydává autor knihu Robinsoni a donkichoti. Neopakovatelné osobnosti nežijí jen v šumavské divočině. Jsou nám mnohem blíž, potkáváme je na ulicích, v autobusech, kdekoliv. Třeba někdo takový žije hned ve vedlejší bytovce. Jistě, každý člověk je jedinečný, ale - málo platné - někteří jsou zkrátka jedinečnější.

Co spojuje sedm příběhů shromážděných v knize Robinsoni a donkichoti? Není to přímo samota jako u samotářů, kteří se stáhli z civilizace do lesů, močálů a hor. Jisté poodstoupení tu ale přesto nacházíme.

"Neměl bych sílu jít s proudem, a už vůbec ne proti proudu," říká jeden z nich. Tito lidé si vytvořili malý osobní svět, fascinující vesmír, kde platí vlastní pravidla. Jsou nadosah ostatním, a přesto tak daleko. Nebo snad vysoko?

Některé jejich historky jsou neuvěřitelné, ale autor knihy jim věří. Proč by si člověk nemohl koupit šest tygrů ve slevě, kreslit ve spolupráci s plísní nebo najít skutečný smysl života? Víte snad o něčem, co by bylo důležitější?


MIRKA ABELOVÁ


© Dirk Skiba
© Dirk Skiba

Básnířka, novinářka.
Miroslava Ábelová se narodila v roce 1985 v Bojnicích. Vyrůstala v Prievidzi. Brzy se přestěhovala do Bratislavy, kde na Univerzitě Komenského vystudovala žurnalistiku. Debutovala v kolektivní sbírce Sólo pre 9 hlasov (Ikar, 2011). Pravidelně publikuje v literárním časopise Dotyky. V červnu 2011 vydala svoji první sólo sbírku Striptíz (Ikar), která vyšla též v Braillově písmě. Pracuje jako redaktorka domácího zpravodajství ve veřejnoprávním Slovenském rozhlase. Je laureátkou Ceny Ruda Fábryho za rok 2010.

V roku 2012 se stala vítězkou soutěže BÁSNE 2012 Asseco Solutions za cyklus Niečo originálne. 


JAROSLAV RUDIŠ


Narodil se roku 1972 v Turnově.

Prozaik, autor divadelních a rozhlasových her, autor komiksových scénářů. Držitel Ceny Jiřího Ortena (2002), Ceny Alfréda Radoka, Ceny Českého rozhlasu a nominací na Magnesii Literu. Jeho knihy byly přeložené do desítky jazyků včetně němčiny, polštiny, angličtiny, italštiny, švédštiny, běloruštiny či ukrajinštiny.

Pracoval jako učitel, DJ, manažer punkové skupiny, hotelový portýr a jako novinář v deníku Právo. Nyní je spisovatelem na volné noze. Příležitostně vystupuje se skupinami U-Bahn a The Bombers, píše také písňové texty (mj. pro skupiny Umakart a Lety mimo). S básníkem a prozaikem Igorem Malijevským pořádá v pražském Divadle Archa každý měsíc literární kabaret EKG. Jaroslav Rudiš žije v Lomnici nad Popelkou.

Prvotina Nebe pod Berlínem (2002) ho proslavila. Kniha získala Cenu Jiřího Ortena a byla také oceněna jako Nejkrásnější kniha roku. Román byl přeložen do pěti jazyků.

Vydal také trilogii komiksů Alois Nebel (spolu s kreslířem Jaromírem 99, tj. Jaromírem Švejdíkem, Bílý Potok, Hlavní nádraží a Zlaté Hory, 2003-2005) o česko-německém výpravčím vlaků, sloužícím na malé stanici v Sudetech. S germanistou Tomášem Dimterem pro vydání připravil knihu Německá čítanka. Dále vydal knihy jako Grandhotel, Léto v Laponsku, Konec punku v Helsinkách, Národní třída, Český ráj aj. Poslední vydanou knihou je Winterbergova poslední cesta (labyrint, 2021).


TALI


© Michal Šeps
© Michal Šeps

Slamerka, básnířka, textařka. Absolvovala obor Tvorba textu a scénáře na VOŠ při konzervatoři Jaroslava Ježka. Do slamu vpadla v roce 2019 skrze večery pro nováčky Cross slam. Od té doby patří mezi nejaktivnější pražské slamery a kromě Prahy už distribuovala žánr slam poetry ve více než 20 městech. V roce 2021 se stala vítězkou Femislamu.


ZHILEE


© Vojtěch Vlk
© Vojtěch Vlk

Herečka a hudebnice.
Narozena v roce1986 v Českých Budějovicích. Absolvovala činoherní herectví na brněnské JAMU, rok studií strávila na krakovské herecké škole PWST. Po škole byla rok v angažmá v Divadle Radost, od té doby je na volné noze.
Hostovala např. v brněnské Redutě, Hadivadle, pražském Rubínu, Meetfactory, Alfrédu ve dvoře nebo na Nové scéně Národního divadla. Stála u zrodu experimentálního souboru D´epog, spolupracuje s divadelní platformou Kartel, jako klavíristka a violistka je členkou kapel Cirkus Cermaque, Chytej ušima a Chantet. 


HUMR


Občanským jménem Humr, je budějovický písničkář, sbormistr, pisálek a učitel. Ač narozen v šumavské divočině, zabydlel se na Rudolfově, odkud podniká pravidelné výpady do ulic Českých Budějovic, kde zažil skvělá studentská léta. Prozatím jediný vydaný singl za chvíli doplní druhým singlem z produkční díly Pluto sound GFD a následně albem plným autorských písniček, které si budete moct poslechnout na festivalu Literatura žije 2022.


LUBOMÍR DÍTĚ


Znojemský básník, performer, zpěvák, promotér, kurátor výstav a mimo jiné člověk, který se snaží kulturně zvelebovat svoje město pořádáním všemožných akcí už od roku 2010. Od ledna 2022 má s Karlem Veselým podcast o českém rapu Rapspot. Zakladatel a člen lokální legendy Gertrude von Znaim a aktuálně kapely The Forman. Přijede do Budějic s autorským čtením nikdy nevydaných textů a akustickým průřezem tvorby již zmíněných kapel.

The Forman- kapela kterou založil Martin Novák a Lubomír Dítě na sklonku roku 2019. Garážovej pop s přesahem. Obvykle hrající ve složení dvě kytary, bicí, klávesy a zpěv. Na festivalu Literatura žije zahrají v akustickém aranžmá songy jak od The Forman, tak od uskupení Gertrude von Znaim.


VÍŤA MARČÍK ML.


Divadelník a hudebník. Frontman kapely Babylonely.

Po prvních verších úvodní písně debutového alba Babylonely by leckoho mohlo napadnout, jestli se nejedná o další ukázku koketování s folkem, jímž je tuzemská nezávislá rocková scéna silně kontaminovaná už drahně let: do folkového revivalu se zapojil leckterý stárnoucí pankáč či hácéčkář, ať už z touhy po návratu ke kořenům či frustrace z úmorného hardcorepunkového stereotypu. V případě projektu Víti Marčíka ovšem nejde o změnu kursu ani úkrok stranou, natožpak o krizi identity po dosažení Kristových let, ale jen o další úsek jeho dlouhotrvající cesty, do nějž se promítla skutečnost, že se dočasně rozklížila skupina Psychedelický flákač na odstřel, se kterou vystupuje už od puberty. Tato formace ostatně nikdy nebyla součástí HC scény, třebaže se svým osobitým psychedelickým rockem občas zabrousila na její okraj. Marčíkovy písně - bez ohledu na to, zda byly hrány s kapelou či sólově - vždy oscilovaly mezi rituálem a jarmarkem, mezi psychedelií a táborákem, mezi nestrojenou agresí a teatrálním eklekticismem a kazeta ∞ to potvrzuje. Šestice skladeb svou nástrojovou i výrazovou pestrostí nedemonstruje jen skladatelskou a performerskou univerzálnost, ale také vyzrálost muzikanta, který se vedle hudby dlouhodobě věnuje i divadlu a po letech praxe dospěl do fáze, kdy dokáže divadelnost využívat, aniž by měl posluchač dojem, že před ním někdo střídá role. (z recenze Jana Klamma, A2).


BRIGÁDNÍK HONZA


Rodák z Tábora, student Tvorby textu a scénáře na KJJ, hudebník a příležitostný slam poeta. Zatímco ve světě hudby vystupuje pod svým občanským jménem Jan Váňa, na slamových kláních k němu přirostla přezdívka Brigádník Honza.


VOJTĚCH MATOCHA

Český matematik, programátor a spisovatel. Je autorem bestselleru v podobě dobrodružné (nejen) dětské románové trilogie Prašina.

Narodil se v Olomouci. Vystudoval obor Matematické metody informační bezpečnosti na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Už od střední školy se věnuje tvůrčímu psaní, absolvoval několik literárních soutěží a dnes píše recenze pro portál iLiteratura. Už přes deset let žije v Praze. Ve volném čase rád cestuje a leze po horách.

Jeho první dobrodružný román pro děti Prašina (Paseka, 2018) doprovodil ilustracemi Karel Osoha, je rovněž dostupná v audio verzi namluvená hlasem Matouše Rumla. Slavila velký úspěch u dětí i kritiků a stala se oprávněně bestsellerem. Získala Cenu učitelů za přínos k rozvoji dětského čtenářství, Cenu nočních spáčů Noci s Andersenem, a navíc byla také nominována na Magnesii Literu, Cenu Jiřího Ortena či Zlatou stuhu.

V roce 2019 záhy následoval druhý, o něco dravější díl Černý merkurit a v roce 2020 pak vyšel poslední díl trilogie Bílá komnata. 


FLOUTEK


Adam Konečný aka Floutek. Vystudoval PF JU obor učitelství (výtvarná výchova/občanská nauka). Otec dvou dětí, marketér, občasný malíř a občasný slamer (finalista MČR ve Slam poetry za rok 2021).


JAKUBA KATALPA


Vlastním jménem Tereza Jandová (* 23. září 1979 Plzeň) je česká spisovatelka a výtvarnice. Vystudovala bohemistiku, mediální studia a psychologii. Její manžel Jan Koubek je také spisovatelem. Autorka se ve svých knihách věnuje tématu vztahů mezi Čechy a Němci. Náměty pro svou tvorbu částečně čerpá například z příběhů, jež poslouchala během svého dětství, které strávila v Sudetech. Svůj pseudonym Jakuba si zvolila kvůli své oblibě mužského jména Jakub, příjmení Katalpa odkazuje na druh listnatého stromu.

Dílo:

Krásné bolesti (sbírka povídek, 2000)

Povídka beze jména (2003)

Je hlína k snědku? (2006)

Hořké moře (2006)

Němci (2012)

Doupě (2017)

Zuzanin dech (2020)

Ocenění

2007 - nominace na Magnesii Literu 2007 pro objev roku za knihu Je hlína k snědku?

2009 - nominace na Cenu Jiřího Ortena 2009 pro autora do 30 let za knihu Hořké moře

2013 - literární Cena Česká kniha za knihu Němci

2013 - literární Cena Josefa Škvoreckého za knihu Němci


ALEŠ KAUER


Výtvarník, básník, performer, zakladatel bibliofilského nakladatelství Adolescent, několika avantgardních hudebních projektů, organizátor kulturních akcí a literárně-hudebního festivalu Kvílení. Graficky a výtvarně doprovodil mnoho knih a časopisů. Básně a texty publikoval například v A2, Hostu, Tvaru, Welesu, Glosolalii, Prostoru, Artiklu... Občasnými hudebními recenzemi přispívá na portál Deník Referendum. Jeho básně byly přeloženy do angličtiny (Natálie Nera), španělštiny (Emilio Paz), polštiny (Jaroslaw Pastuszak), ukrajinštiny (Krystyna Kuznietsová), slovinštiny (Taťjana Jamnik), maďarštiny (Csehy Zoltán) a publikovány v zahraničních literárních časopisech a antologiích. Výbor z jeho juvenilních básní vydalo nakladatelství Kniha Zlín v roce 2011. Poslední básnické sbírky vyšly v nakladatelství Adolescent: VNĚ/MNĚ (2014) a HappyEND (2020). Na Bandcampu jsou ke slyšení cykly zhudebněných básní "Heron" (Ivan Martin Jirous), ERTH (Olina Stehlíková), Imaginists (Sergej Jesenin), Vyrozumění (Václav Havel)...


ALJAŽ KOPRIVNIKAR


© Robert Carrithers
© Robert Carrithers

Básník a literární kritik.

Jakožto kritik spolupracuje s řadou slovinských a mezinárodních literárních časopisů a webů (Literatura, Delo, Versopolis, Radio Ars, Psi vino, Plav...). V rámci akademického výzkumu se nejvíce zaměřuje na umělecké a literární směry začátku 20. století. Jeho poezie byla publikována v řadě slovinských a mezinárodních literárních časopisech a antologiích a byla přeložena do chorvatštiny, češtiny, němčiny, řečtiny, angličtiny a srbštiny. V současné době pobývá v několika městech - v Lublani, Berlíně a v Praze, brzy přibude ještě Lisabon. Podílí se na organizaci mezinárodního kritického symposia The Art of criticism a připravuje Antologii mladé slovinské literatury v němčině. Jakožto programový ředitel vede International Literary Festival Microfestival and the International Arts Center Prague.


JAKUB ČERMÁK


© Vojtěch Vlk
© Vojtěch Vlk

Pochází z Teplic. Dosud vydal pět básnických sbírek, pod jménem Cermaque devět autorských hudebních alb, alba Neboj a Gravitace získala nominace na ceny Anděl. Vystupuje sám, dříve s Martinem Kučerou a Annou Sypěnovou utvořili uskupení Šácholan, pak měl kolem sebe proměnlivou kapelu Cirkus Cermaque. Vystupoval také ve dvojici se svou bývalou ženou Iamme Candlewick.

Natočil několik desítek animovaných i hraných hudebních klipů; za klip k písni Loďky skupiny Zrní byl nominován na Anděla 2014. Z cesty po Evropě s Iamme Candlewick na jaře 2015 vznikl dokumentární film Skok do vody. Jeho básně vyšly i ve sbornících Rapporti di errore (Mimesis, Milano 2010) a Nejlepší české básně 2011 (Host, Brno 2011). Kmenovým vydavatelem desek Cermaque je Indies Scope v Brně.


JAN ŠTIFTER


Novinář a publicista, narozený 1984 v Českých Budějovicích. Působil v redakcích MF DNES, Lidových novin, v týdeníku MF Sedmička pracoval jako šéfredaktor, v roce 2012 zakládal jihočeské redakce týdeníku 5+2 dny a o rok později lifestylový magazín Barbar! Žije v Českých Budějovicích, s manželkou Evou mají čtyři děti.

Knižně debutoval novelou Kathy (2014), kde zpracoval příběh své babičky, čekající po 2. světové válce ve vyhnaneckém lágru na odsun. Novela Café Groll (2016) z prostředí hampejzů a nevěstinců na počátku 20. století přibližuje osudy lékaře, který měl na starosti prostitutky a herečky Jihočeského divadla. Na Kathy a Café Groll Štifter navázal třetím budějovickým příběhem: románem Sběratel sněhu, za který získal řadu ocenění, mj. Cenu čtenářů České knihy.

Absolvent oboru Kulturní dějiny na Univerzitě Pardubice, vedle prózy se věnuje odborným textům, mapuje dějiny domů a jejich obyvatel. Spolupracuje s Českým rozhlasem, některé původně rozhlasové povídky se v roce 2020 dočkaly knižní podoby v podobě knihy Světlo z Pauliny.

Během literární vycházky zazní část dosud nepublikovaného příběhu, který odkazuje k události z roku 1832, kdy státní hranici překračovala cholera a celý svět propadl panice.

Lékař Jan Soukup z Trhových Svinů se tak bál nemoci, že se zavřel doma a přestal léčit. Jeho příběh ožil v novele budějovického spisovatele Jana Štiftera - ten dokazuje, že jsme pořád stejní, když nás zaskočí zásah vyšší moci, hledáme viníka a šíříme dezinformace. 


JAN NEPOMUK PISKAČ


Učitel řečí a rétoriky, tvůrčího psaní a veřejného vystupování na volné noze. Literát, překladatel, komediant, zpěvák. Autor politických glos a epigramů (na www.facebook.com/verbarium). Absolvent DAMU (2001). Narozen v Č. Budějovicích. Žil, učil (se) a pracoval v ČB, Praze, Brně, Francii (Lycée Carnot Dijon), Irsku (Boomerang Theatre Company Cork), Finsku (TEAK, STADIA Helsinki), Chorvatsku (Liga za borbu protiv narkomanie, Dom mladih Split), od r. 2011 zpět v ČB. Ženatý, tři dcery.
Aktivní v mikropolitice na akademické půdě AMU (1995 - 2010), prapůvodně už v revolučním hnutí na ZŠ Dukelská ČB (listopad 1989 - červen 1990). Postupně na všech úrovních školství zakladatel nestranických občanských iniciativ, studentských stavovských spolků, diskusních fór a publikačních tribun (na AMU Spolek Richelieu, věstník Veřeje, časopis Řečiště aj.). Notorický rebelant a potížista. Neúspěšný bojovník za faktickou demokratickou samosprávu na VŠ proti akademickému formalismu a byrokratismu, jednoduše řečeno proti nezájmu studentů i pedagogů o podíl na správě svých věcí, proti lhostejnosti akademické obce.


JAROSLAV KMENTA

Narozen 16. února 1969 v Nymburce. Vystudoval gymnázium a pak Pedagogickou fakultu Univerzity Karlovy. V roce 1989 ještě jako student zakládal v Nymburce Občanské fórum. V roce 1990 byl zvolen do městského zastupitelstva v Nymburce. V letech 1990 až 1991 vydával v Nymburce týdeník s názvem Zpravodaj OF. V roce 1991 se stal redaktorem agentury ČTK. Od roku 1993 pracoval sedm let v deníku Mladá fronta DNES. Od roku 2000 pracoval v jiných médiích - postupně prošel Zemskými novinami, deníkem Super, deníkem Impuls a časopisem Instinkt. V roce 2003 se vrátil do Mladé fronty DNES, kde působil do listopadu 2013. Za svou kariéru napsal sedm knih. Všechny se staly bestsellery. Od roku 2005 má vydavatelství JKM.

Jeho články odhalující korupci či spojení mafie a politiky dovedly k rezignaci řadu politiků včetně premiéra Stanislava Grosse či vicepremiéra Egona Lánského, ale také ministra dopravy Víta Bárty.

Kvůli knize Kmotr Mrázek II - Krakatice přijali politici náhubkový zákon, který médiím (nesmyslně) zakazuje zveřejňovat odposlechy.

Je jedním z průkopníků takzvané investigativní žurnalistiky v České republice. V roce 2010 získal prestižní cenu Karla Havlíčka Borovského za dlouhodobou a důslednou investigativní žurnalistiku. Tři jeho knihy obdržely certifikát Nejprodávanější faktografická kniha roku, kterou každoročně uděluje distribuční společnost Pemic a síť Rodinného knihkupectví.

Je ženatý, má dvě děti.


MICHAL ŠTĚPÁNEK


© Jitka Hanušová
© Jitka Hanušová

(1984)

Studoval na FF v Plzni obor humanistika. Knižně debutoval sbírkou poezie Svítání (2014). Dále vydal knihy Světlo v klíčové dírce (2018) a Nad večerní černí (2020). Dlouhodobě se věnuje buddhismu a praktické filosofii dle Františka Drtikola. Pracuje v pojišťovnictví a provozuje kapesní nakladatelství Lux, kde vydal také antologii Básníci Strakonicka, ilustrovanou sbírku poezie Romana Szpuka Hvězdy jedna po druhé hasnou nebo poeticko-filosofickou knihu Čínský mudrc Tao.

Letos vydal v nakladatelství Lux knihu pro děti Kam a Rádi. Zábavná a chytrá kniha pro děti inspirovaná šumavskou přírodou. Hloubavý Medvěd by nejraději přečetl každou knihu na světě a pak by dlouho rozjímal o smyslu života. Akční Ježek by naopak nejraději navštívil každý kout lesa, každou výstavu pavučin a lesní koncert. To vše se dozvíte v příbězích napsaných kosím písmem, které jsme pro vás přeložili do lidských slov a doplnili krásnými ilustracemi.


MIROSLAV PECH


© Lucie Kacrová
© Lucie Kacrová

(* 1986) vyrůstal v Nové Bystřici na Jindřichohradecku.

Prošel mnoha zaměstnáními (tiskař, prodavač, pomocný dělník, skladník, redaktor, řidič VZV atd.). Je autorem povídkových sbírek Napíšu Pavle (2013) a Ohromně vtipná videa (2014), Američané jedí kaktusy (2017).

Publikoval v časopisech Semtam, H_aluze, Psí víno, Protimluv, Host, Salon, Weles, Pandora či na internetové Dobré adrese.

Známé jsou jeho autobiografické novely Cobainovi žáci a Otec u porodu. Žije v Českých Budějovicích. Dále vydal knihy Mainstream, Dítě tmy, Hranice už nejsou, tati.

Na festivalu vystoupí s ukázkami z připravované sbírky básní.


ZUZANA URBANOVÁ


Narodila jsem se v Českých Budějovicích v roce 1995 a pracuji jako pedagog volného času. Vystudovala jsem obor Vychovatelství na Teologické fakultě, JU. Díky studiu jsem měla možnost setkat se s myšlenkami filosofie, což velmi ovlivnilo můj postoj vůči životu a podpořilo to mou osobní cestu hledání dobra. Vždycky mě fascinovalo umění, tvořit něco nového. Slam poetry se jemně věnuji od dob svého studia na vysoké škole. První Slam poetry jsem se zúčastnila 21. 11. 2017 v klubu Velbloud v Českých Budějovicích pod pseudonymem Konzuela Zuzalita. Od té doby jsem se sem tam zúčastnila Slam poetry s připravenými texty a později jsem i improvizovala. Slova procházejí sama, já zapisuji a upravuji formu. Jsem vděčná za hravost lidské existence.


ŠIMON FELENDA + DJ RAMEL


Jak daleko od sebe stojí poezie, slam poetry a rap? Aktivní tvůrci těchto žánrů naráží na tuto otázku denně. Překračují ony mantinely a nechávají je volně fúzovat skrze rytmus slov či široká tematická rozhraní. Konec konců, kdo řekl, že text nemůže začít jako metaforická báseň, uprostřed se pod něj vlije beat a na konci ho tvůrce uzavře performativním výkřikem. Hranice neexistují, v umění prostě ne! Přesně to se v rapové tvorbě pokouší dokázat mistr ČR v duoslamu, MC a novinář Šimon Felenda společně s DJem Prago Union a legendou jihočeského hip hopu Ramelem. Na jejich vznikající rapové desce by se měly objevit přední tváře české slamové scény společně s rapery a snad i představiteli klasické poezie. To vše kluci míchají v jeden lyrický guláš podložený Ramelovými beaty a dokazují tak, že hledat hranice v umění je jak hledat sladkou vodu v Atlantiku.


VAŠEK Z AŠE


© Michal Šeps
© Michal Šeps

Narodil se 7 .6. 2002 v Chebu, vyrůstal v Aši. Odchodil Základní školu Kamennou v Aši, momentálně studuje na ašském gymnáziu. Již 11 let je členem amatérského divadelního souboru PiŠkvorky pod vedením ašské umělecké školy. V únoru v roce 2019 začal s disciplínou zvanou Slam poetry. Ten samý rok vyhrál Cross Slam, platformu pro začínající slamové tvůrce a je tedy nejúspěšnější nováček daného roku. V roce 2020 projel díky Slam Poetry několik českých, ale i slovenských štací. Svoje texty píše hlavně v divadelním duchu, takže častěji se jedná o performance, než že by šlo o poetickou báseň s hlubokým přesahem. V září 2021 se stal Vicemistrem ČR ve Slam Poetry a v září roku 2022 nastoupí na DAMU.


ANDREJA ŠTEPEC


Narodila se v létě 1986 v Jesenici (Slovinsko). Je absolventkou italské literatury a profesorkou pedagogiky a andragogiky. Její poezie byla publikována v časopisech jako I.D.I.O.T., Sex Zin a Lud Literatura a byla přeložena do němčiny, ruštiny, angličtiny, albánštiny, maďarštiny a španělštiny. Vystupuje a účastní se čtení na různých místech ve Slovinsku i v zahraničí. Kromě toho byla hostem německé básnické platformy Babelsprech ve Vídni a v Lichtenštejnsku a zúčastnila se Evropského festivalu poezie v Londýně a Evropského bienále poezie v Brašovu v Rumunsku.

Její básnický debut Edit Paf vyšel v květnu 2018 v nakladatelství LUD Šerpa a byl vybrán do kritické diskuse na festivalu Pranger v červnu 2019. V současné době se věnuje tvorbě videopoezie a již vydala kompilaci básní z připravované knihy Jesenožki 

https://www.youtube.com/watch?v=ujv5VrcpSqc&ab_channel=EP, který byl součástí 25. slovinských dnů knihy a také Evropského festivalu poezie 2020, a samostatné video s názvem Fnt moj, bodi moj dobar klastrfak (Hej chlapče, buď můj dobrý clusterfuck: 

https://www.youtube.com/watch?v=cDd-qtr0WBo&ab_channel=EP).

Žije a pracuje v Lublani.


MIROSLAV SOSOI


(*20. 5. 1990) Básník, prozaik, výtvarník a hudebník.

Minulý rok křtil básnickou sbírku Jako Ráma v JT's nakladatelství. Dále je autorem knih Těla, Cruor Bestia, Pokání, Déšť, který nebyl, Žlutej král a Černá dvojka. Jeho texty byly publikovány v tuzemských i zahraničních literárních periodicích. Autorova předposlední kniha, Černá dvojka, byla přeložena do rumunštiny (Brumar Publishing House, 2020) a za doprovodu jazzbandu pod taktovkou houslisty Ludvíka Jacka vyšla i na LP (Drug Me Records, 2019).


© 2021 Spolek Na půl cesty
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!