je snílek, lečo, všudybýlek a student činoherního herectví na brněnské JAMU. Je členem spolku Most Pride. Zajímá se o společenské vědy a historii, a proto jej každé léto můžete vidět provázet na Státním zámku Kynžvart. Jeho básnická tvorba byla oceněna na mnoha soutěžích a byla publikována v několika sbornících a literárních periodikách. V říjnu 2023 se jí dostalo prvního uceleného vydání ve sbírce Prasklé bubliny.

(nar. 1976) je vzděláním bohemista a slavista (FF UK). Působil jako lektor češtiny na Jagellonské univerzitě v Krakově. Po absolvování doktorského studia (2011; FF JU v ČB) byl odborným asistentem ve zdejším Ústavu bohemistiky. Nyní pracuje na totožné pozici na Katedře českého jazyka a literatury PF ZČU v Plzni. Je také členem Centra pro studium holokaustu a židovské literatury na FF UK. Odborně se věnuje judeoslovanské literární a jazykové problematice, tematice šoa v české a polské literatuře či stereotypům v jazyce a literatuře. Kromě odborných a popularizačních textů či překladů publikoval také knižní monografii Jidiš v židovském etnolektu a moderní židovská literární identita (Nakl. Lidové noviny, 2015). V roce 2023 vydal knihu Uložit (Milk & Honey), složenou ze tří básnických sbírek a dvou pásem.

je novinář, hudebník, moderátor a podnikatel v IT. Od roku 2007 působí v redakci zpravodajského serveru iDNES.cz. V minulosti připravoval reportáže pro hlavní zpravodajskou relaci České televize - Události, podílel se na dokumentárním filmu Ghetto jako systém (2012). Jeho blog má více než milion návštěvníků. Je prvním romským autorem a vítězem ceny Magnesia Litera v kategorii Dilia debut roku 2023 za svou prvotinu Skutečná cesta ven (Host). Stejnojmenná audiokniha, kterou Patrik načetl ve vydavatelství OneHotBook získala v soutěži Audiokniha roku 2022 druhé místo za Nejlepší mluvené slovo mimo kategorie a třetí místo v absolutním hodnocení.

je básník, který se narodil v Praze, dnes žije mezi Hlubokou nad Vltavou a Českými Budějovicemi, kde studuje na Gymnáziu Česká. V roce 2023 získal první místo v literární soutěži Literární cena Vladimíra Vokolka a čestné uznání v soutěži Ortenova Kutná Hora. Poezii publikoval na Nedělní chvilce poezie a časopisu Host, účastní se autorských čtení. Je součástí týmu organizátorů Budějovického Majálesu a festivalu Literatura Žije.

je multižánrový umělec, též známý jako Dejv, který se narodil a vyrostl v Liberci, od roku 2018 žije v Praze. Vystudoval herectví alternativního a loutkového divadla na DAMU, kde v současné době stále studuje v navazujícím magisterském programu. Živí se jako umělec na volné noze, což v jeho případě zahrnuje slam poetry, režijní a hereckou tvorbu loutkového divadla pro děti i dospělé, moderování, psaní scénářů, dramaturgii a pořádání uměleckých workshopů. Ve volném čase rád čte knihy svých kamarádů, kteří jsou autorsky úspěšnější než on.

je spisovatel. V roce 2010 stál u vydání kultovní subverzivní příručky Manuál (Jak se dostat na vrchol hitparády). V roce 2013 mu vyšla první detektivní kniha Na kopci, která získala Cenu Jiřího Marka za nejlepší český detektivní román. V roce 2015 vychází Březinovi druhá knížka Promlčení, první ze zatím pětisvazkové série detektivek, v nichž se objevuje Tomáš Volf, svérázný policista řešící dosti zapeklité případy a situace, ze kterých nevychází vždy jako jednoznačný vítěz. V roce 2023 vydal dětskou knihu Noční slunce. Na festivalu pokřtí poetickou novelu navracející se k příchodu neolitu do jižních Čech, Labuť a lovec.


je básník a spisovatel. Pracoval jako redaktor nakladatelství Votobia, Host a Vetus Via. Od roku 1998 působí ve vlastním architektonickém ateliéru. Vydal romány Slezský román (Host, 2011), Lanovka nad Landekem (Host 2020, audiokniha Čtimi 2021, polsky Kolejka nad Landiekem, Silesia Progress 2023). Za Slezský román byl nominován na Cenu Josefa Škvoreckého. Svou poezii zhudebňuje a deklamuje za doprovodu loutny. Vydal básnické sbírky Chilia (Host, 1995), Villa diabolica (Host, 1998, obsahuje CD) a Pruské balady / Preussische Balladen (Host/Vltavín 2006, obsahuje CD) — za tuto sbírku byl navržen na Drážďanskou cenu lyriky 2004, Borderline Frau (Větrné mlýny, 2021, obsahuje vinyl 7"). Jeho poezie i próza byly přeloženy do angličtiny, němčiny, maďarštiny, ukrajinštiny a polštiny. Pochází z Hlučínska a žije v Brně.


je písničkář, básník, prozaik a překladatel. Po absolvování SVVŠ v Praze (1968–71) a dvou semestrech na Fakultě sociálních věd a publicistiky UK (1971–72) studoval na FF UK knihovnictví a vědecké informace (absolvoval 1976 prací Společenská funkce vědeckofantastické literatury). Studium scenáristiky a dramaturgie na pražské FAMU (1982–87) ukončil prací Jazyk scenáristy Jiřího Brdečky. Po ukončení roční vojenské služby působil ve svobodném povolání jako tlumočník z francouzštiny a ruštiny v Pražské informační službě (1977–83). 25. dubna 2006 byl Jiří Dědeček poprvé zvolen předsedou Českého centra Mezinárodního PEN klubu, v dubnu 2009 pak byla jeho volba potvrzena pro druhé funkční období, dále až do roku 2021.

je chorvatská básnířka, kritička a feministka, která v současnosti žije mezi Chorvatskem a Řeckem. Vystudovala komparatistiku a pedagogiku na Záhřebské univerzitě. Je autorkou tří básnických sbírek, za které získala řadu národních i mezinárodních ocenění, a divadelní hry, která byla oceněna The Marin Držić Award (Cenou Marina Držiće) udělovanou chorvatským ministerstvem kultury a médií. Její básně byly přeloženy přibližně do 20 jazyků a překlady její poslední knihy "Kindness Separates Day and Night" ("Laskavost odděluje den a noc") vyšly v Srbsku, USA, Řecku a Severní Makedonii. Je jednou z redaktorek časopisu Libartes, asistentkou ředitele Thessalského festivalu poezie a členkou Chorvatského svazu spisovatelů a chorvatského PEN klubu, díky čemuž je chorvatskou delegátkou Mezinárodního výboru spisovatelek PEN klubu.


je amatérský divadelní spolek, která uvádí hru na motivy Divadla Járy Cimrmana Vraždu v salonním coupé.

detektivní hra

Blíží se ta chvíle, kdy na jeviště vstoupí James Bond přelomu století. Inspektor Trachta společně s praktikantem Hlaváčkem se snaží vypátrat vraha továrníka Bierhanzla. Zavraždil ho snad nejoblíbenější recidivista ve střední Evropě továrník Mayer? Nebo že by to snad udělal syn obchodníka prasaty na první pohled úplně nevinný steward, No, zkrátka případ století, tak závažný, že by i celé první oddělení by se mělo přijít podívat, jak se má vyšetřovat vražda.

Obsazení: Inspektor Trachta: František Šulista, Praktikant Hlaváček: Jan Pěnkava, Továrník Mayer: Ivan Žak, Továrník Bierhanzl: Štěpán Zeman, Steward: Petr Tlapa


je básník, prozaik, dokumentarista, editor, kurátor. Vystudoval Fakultu sociálních věd UK v Praze. Zprvu byl zaměstnán jako redaktor v Perspektivách (1991–1993), poté coby asistent dramaturga v Divadle za branou II a III (1993–1995). V letech 1998–2018 působil jako redaktor a dramaturg v Českém rozhlase, kde pro stanici Vltava připravil dlouhou řadu pořadů, reportáží a seriálů. Podílel se též jako scénárista na několika projektech České televize (např. dokumentárních cyklech Neznámí hrdinové, Heydrich – konečné řešení, Rudí prezidenti, Generálové, Neznámí hrdinové). Spolupracuje s humpoleckou galerií 8SMIČKA (pro kterou mj. spolu s M. Heroldem koncipoval výstavu o díle Bohuslava Reynka v kontextu evropského umění), věnuje se ochotnickému divadlu. Jeho práce byla již několikrát oceněna (kniha o P. Josefu Toufarovi Jako bychom dnes zemřít měli byla v anketě Lidových novin vyhlášena knihou roku 2012; a za sbírku Jana bude brzy sbírat lipový květ obdržel Magnezii literu za knihu roku 2022. Jeho knihy vyšly v Polsku, Francii a Itálii. V posledních letech vydal mj. výbor z poezie Trnem rejnoka (nakl. Dauphin, editor P. Adámek), soubor dokumentárních povídek 1945: Léto běsů (2022) a Tady nikdo není, jen já (2023).


je rodák z Českých Budějovic, který absolvoval DAMU – obor herectví na Katedře alternativního a loutkového divadla. Ztvárnil hlavní roli v televizním filmu Kousek nebe režiséra Petra Nikolaeva, hostuje v Jihočeském divadle v inscenaci Saturnin. Jako režisér Českého rozhlasu se věnuje zejména literárním pořadům. Založil a tvoří Kabaret Kajbar a experimentální divadelní skupinu TEArTR RAJDO. Je autorem veřejných pořadů Četba na přání (České Budějovice) a Cafe Jednorožec (Klatovy), příležitostně porotcuje recitační a divadelní přehlídky.

je vandrovní, dobrodruh, filosof, mystik a básník. Jeho mottem je: Devět řemesel, desátá radost! Pochází z přízně V. Nezvala a B. Martinů a jeho rod putoval dějinami opravdu svérázně – 1648 švédský důstojník v Plzni, Nepomuk, Moravské Budějovice, Vídeň, Starý Bítov, různé moravské destinace, Praha. Narozen v pražském Karlíně. Od roku 1969 v disentu a při samizdatu. Legendární antologie Konec obelisku a Básníci a samotáři ( s J. Brixim). Prošel četnými londonovskými zaměstnáními a momentálně žije, bádá a tvoří na Šumavě. Pestrý život mu byl popudem k používání mnoha písemných forem: básně, poemy, písňové texty, eseje, meditace, povídky, dokuromány či libreta oper. Pro nakladatelství Druhé město postupně připravil tři sbírky poezie: Topografie (2001), Upoutat mračna (2016) a Anděl v cirkuse (2024). Pracuje na vzpomínkách své babičky Marie na Starý Bítov, kde její otec vlastnil legendární hostinec U Fišerů – mezi hosty patřili mj. F. X. Šalda, V. Novák, manželé Longenovi, J. Hašek i celá brněnská bohéma.

Narodil se 20. března 1945 v ghettu Terezín, kde byla v té době vězněna jeho matka Barbora Gálová a jeho starší bratr Egon. Svého otce Vojtěcha Gála pamětník nikdy nepoznal. Rodina byla židovského původu a vlastnila velký statek ve vesnici Partizánska Ľupča. Otec bojoval ve Slovenském národním povstání, po jeho potlačení Němci chytili Gálovy a internovali je v koncentračním táboře Sereď. Matka s malými syny válku přežila a vrátila se do Ľupče, kde se snažila znovu hospodařit. V roce 1948 jí však komunisté farmu znárodnili. Fedor Gál vychodil základní školu v Bratislavě a vystudoval Střední průmyslovou školu chemickou ve Zlíně. Pracoval jako dělník v chemických továrnách a dálkově si dodělával Vysokou školu chemicko-technologickou. Poté se věnoval sociologii a prognostice, pracoval v několika výzkumných ústavech. V listopadu 1989 se aktivně zapojil do sametové revoluce v Bratislavě, spoluzakládal politickou platformu Verejnosť proti násiliu. Krátce byl činný ve slovenské politice. Po rozpadu Československa se v roce 1992 odstěhoval do Prahy, kde přednášel sociologii na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. S dalšími společníky stál u vzniku TV Nova. Založil rovněž nakladatelství G plus G, které vydává především knihy věnované tématům menšin, jinakosti, prožitku holocaustu. Od roku 2009 se zabývá filmovou dokumentaristikou, natočil čtyři dlouhé filmy a dvanáct krátkých dokumentárních esejů.

(Převzato z Paměť národa)


je básníkem, nakladatelem, organizátorem kulturních akcí a aktivistou za práva spisovatelů. Je zakladatelem nakladatelství Thraka, spoluzakladatelem a ředitelem mezinárodního Thessalského festivalu poezie a jedním z partnerů mezinárodního projektu literárních rezidencí Ulysses Shelter. Vydal tři básnické sbírky. Jeho básně byly publikovány v různých tištěných i internetových časopisech a přeloženy do více než dvaceti jazyků. V Chorvatsku vyšel překlad jeho knihy Glasgow a v Turecku brožura vybraných básní. Jeho básně byly zařazeny do mnoha antologií a svou tvorbu prezentoval na mnoha festivalech a knižních veletrzích v Řecku i v zahraničí. Je viceprezidentem organizace básníků v Řecku Poets' Circle a členem řeckého PEN klubu.

je českobudějovické duo hrající autorskou tvorbu, kde se snoubí melodie violoncella, rytmy elektrické kytary, ambient noise kytarových efektů a lyrické texty v anglickém jazyce.


je básnířka, která vystudovala bohemistiku a polonistiku a v současné době pokračuje studiem komparatistiky, to vše na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Její básně byly otištěny v ročence Nejlepší české básně 2018 a v časopise Host, publikovány na webech revue Prostor a Ink a několik jich bylo přeloženo do japonštiny a polštiny. V listopadu 2022 jí v nakladatelství Dobrý důvod vyšla debutová básnická sbírka Jak vrabec na šlahounu svlačce.

je produkční, režisérka, herečka a básnířka. V roce 2008 jí v edici Pro libris vyšla básnická prvotina Dopisy k němu. Svou druhou a zatím poslední básnickou sbírku Jádro škrábej vydala v roce 2022 ve vydavatelství ArtKrist. Své básně publikovala v literárních časopisech a sbornících v Čechách a na Slovensku. Posluchači Českého rozhlasu mohli zaznamenat její tvorbu v pořadech BáSnění nebo ArtCafé. Jako další způsob sebevyjádření a reflexe okolního světa využívá kromě literatury nový cirkus nebo divadlo. Žije ve Starém Plzenci a ráda si dá dopoledne dvě kávy za sebou.

je absolventka doktorského studia Česká literatura na Univerzitě Palackého v Olomouci, literární dokumentaristka, knižní editorka, milovnice života a autorka knih Hornické vdovy (2019) a Sestry (2021). Za svou práci byla nominována na cenu Magnesia Litera a na Cenu za nejlepší dokumentární knihu Ji.hlava, obdržela Pamětní list rady města Karviné za mimořádný umělecký počin, její dílo bylo adaptováno pro rozhlas jako četba na pokračování a získalo také svou divadelní podobu (Divadlo Jonáša Záborského Prešov), Národní divadlo moravskoslezské v Ostravě hru připravuje. V roce 2022–2023 se fotografie z knihy Sestry dostaly k veřejnosti i prostřednictvím stejnojmenné putovní výstavy Jana Cágy.


je nejvýznamnější česká básnířka 19. století, natolik slavná, že uvádět její příjmení Geisslová, bylo vždy považováno za zbytečné. Kněžka melancholického vzdoru, která zpívala o vysvobození smrtí, když naši největší dekadenti ještě nosili plíny a viseli na kruzích v Sokole. Zvuková aktualizace Geisslové básní a dalších textů se scénickými prvky a edukativní složkou. Hudební naivismus, improvizace, literární mystifikace & feministický vztek.

je básník, který se narodil v Plzni, kde také žije. Jeho tvorba vychází z poetiky experimentální poezie. Namísto běžné hry se slovy však směřuje k hlubšímu vnímání jejich významů a jazykových souvislostí. Vydal několik básnických sbírek: PARAPOESIE (Krásné nakl. 1993), ZBLA (redakce Pakáž 1994), NULTÁ TÁHLA (Protis 1994), ZA SEDMERO ZAin (Krásné nakl. 1995) UTRUM ÉTHER (Krásné nakl. 1997), MU (soukromý tisk 2010), OMAMNÉ ODÉRY (Krásné nakl. 2012) - Cena Bohumila Polana 2013, ZA VYPLAZENÝ JAZYK (výbor z tvorby, Krásné nakl. 2016), básně v próze BOHOROVNÉ HORORY (Krásné nakl. 2019), FILO PENDERE (nakl. dybbuk 2022) – cena Bohumila Polana 2023. Autor také sestavil antologii světové poezie Ultimátní básník u bran absolutna (nakl. Dybbuk 2016), kde shromáždil verše svých iniciačních autorů, jako jsou Rimbaud, Blake, Rilke, Celan, Nerval, Artaud, Michaux, Gilbert-Lecomte či Mácha a Holan atd. Jeho tvorba je zastoupena v antologiích: Krajiny milosti (Karmelitánské nakl. 1994), Ryby katedrál (Petrov 2002), Soví let (Protis 2009), Nejlepší české básně 2010 (Host 2010), Nejlepší české básně 2017 (Host 2017), Krátká báseň (Protimluv 2020). Publikoval v časopisech: Iniciály, Tvar, Souvislosti, Pandora, Literární noviny, Host, Psí víno.


je slamerka, která se v poetické disciplíně slam poetry pohybuje zhruba rok a už jen za tak krátkou dobu se stihla z Prahy kvalifikovat na mistrovství ČR, svižně projet začátečnické akce a rychle přeskočit na akce pro pokročilé bardy žánru. Vyrostla a žije v okolí Liberce, ve kterém nyní studuje práva v maturitním ročníku. Spolu s Filipem Korytou (ve slamu známý jako Dr. Filipitch) objíždí liberecké střední školy a je tak součástí projektu POEZIE NENÍ NUDA aneb slam poetry pro školy.

je písničkářka z Českých Budějovic vystupující od roku 2017 s vlastní tvorbou, která balancuje na pomezí folku-rocku a občas zavítá do undergroundu. Z hlubokého pohnutí srdce se rozhodla následovat hlas svého hlasu a zhudebňuje básně neúnavně napadající její mysl. Tematicky byly její písně zařazeny do kategorie "ze života" čemuž se nebrání. O své tvorbě dodává: "Po úmorném souboji se životem o hledání jeho smyslu mi bylo uleveno, když se srdce, ruce, hlava i smysly spojily, aby vytvořily společný projekt, jež mi opatří letmé dávkování klidu a střídmé usrkování tvořivosti za účelem pohlazení duše. Nelze tomu nevyhověl!"


je spisovatelka, scenáristka, dramatička a herečka. Za hlavní roli ve filmu Godless (Bez Boha) získala řadu ocenění za nejlepší ženský herecký výkon na evropských festivalech: The Silver Leopard (Stříbrný leopard) v Locarnu, The Aluminum Horse (Hliníkový kůň) ve Stockholmu, The Heart of Sarajevo (Srdce Sarajeva) v Sarajevu atd. Její básně byly publikovány v různých literárních antologiích po celém světě. Rene je zakladatelkou The Rabbit Hole (Králičí nory) - akademie tvůrčího psaní, do níž se jako lektoři hlásí někteří z nejvýznamnějších bulharských spisovatelů. Rene debutový román She Who Remains (Ona, která zůstává) získal prestižní Elias Canetti literary award (literární cenu Eliase Canettiho) a byl nominován na cenu Novel of the Year Award (román roku), kterou uděluje 13 Centuries of Bulgaria National Fund (Národní fond 13 století Bulharska) a The Peroto National Literary Award (Perotovu národní literární cenu). V prosinci 2023 byl román ve francouzském překladu Marie-Vrinat Niklovové oceněn cenou The French PEN Award (Cena francouzského PEN klubu). Anglická ukázka v překladu Izidora Angela (USA) z titulu byla oceněna The Gulf Coast Journal's 2023 Translation Prize (překladatelskou cenou časopisu Gulf Coast Journal za rok 2023). Kniha She Who Remains (Ona, která zůstává) již vyšla v arabštině, francouzštině, polštině, bosenštině a makedonštině. Chystá se filmová adaptace románu. Film se bude natáčet v roce 2024 v koprodukci se společnostmi z Albánie, Německa, Itálie a Rumunska. Rene je také autorem scénáře připravovaného dramatického seriálu Sofia's Daughters (Sofiiny dcery) (2024), nejnovější produkce Bulharské národní televize.

je autorem knih No Future (2019) a Future ON! (2023), spoluautorem knih 2036 a Za zrcadlem: Hybridní válka jako staronový fenomén mezinárodních vztahů (2022). Prorektor VŠEM, stratég business hubu Opero, leader startupu v oblasti duševního zdraví, poradce ministra školství, mluvčí Českých elfů, publicista, řečník a moderátor.

aka Dr. Filipitch je mistr ČR ve slam poetry, autor sedmi knih, pedagog a moderátor. Spolupracuje s Karlovarským krajem, Ostravskou a Západočeskou univerzitou či knihovnami a všelijakými kulturními institucemi napříč republikou. Je tváří literárního festivalu Inverze v Ostravě, spoluzakladatelem literárního festivalu Periferie a od loňského roku spolumoderuje i Letní filmovou školu v Uherském Hradišti.

je český intelektuál, spisovatel, scenárista a publicista. Zabývá se hlavně novodobými dějinami Česka a Slovenska. Pracoval jako redaktor v několika nakladatelstvích a v redakcích (Mladé frontě DNES, Reflex, Hospodářské noviny, časopis Ikarie), od roku 1996 je na volné noze. Tvoří také libreta k výstavám. Námětem jeho biografických knih jsou politikové (Jan Masaryk, T. G. Masaryk) nebo jejich ženské protějšky (Deset žen z Hradu, Olga Havlová), intelektuálové a spisovatelé (F. Peroutka, P. Tigrid, P. Kohout) či celé generace (Šestatřicátníci). Zabýval se také sportovci (V. Čáslavská, E. Zátopek) nebo umělci (J. Novotná, S. Sulek). Spolu s Robertem Sedláčkem je tvůrcem historického seriálu České století. Zabývá se také dějinami Slovenska (kniha Slovenské století, 2021). Od roku 2005 je hostem pořadu Jak to vidí na Českém rozhlase Dvojka. Za svou tvorbu získal řadu ocenění.


je šumavský písničkář, který už nějaký ten čas shlíží na Budějovice z Rudolfova. A občas ho napadne nějaká ta poetická píseň. Na YouTube kanálu HumrMusic můžete otestovat něco z jeho tvorby a těšit se na další ochutnávku, která přijde letos na jaře. Díky za vás, milí diváci a posluchači!

je básník, co neposedí na místě a neustále zkouší nové věci. Milovník historie a jednoduchého života, proto se chystá studovat druhou vysokou školu. Jeho tvorba se vyznačuje sarkastickými poznámkami a melancholickým nádechem, je prostoupená krásou přírody, hořkosladkou chutí života i klimatickou depresí. Že nevíte, co si pod tím představit? Přijďte si ho poslechnout sami, neprohloupíte! Od začátku roku 2023 spoluorganizuje akce Poezie, vole a ačkoliv začíná třídit materiál na vlastní básnickou sbírku, více ho baví organizování – pomáhal s Podtvrzím, organizuje slamové exhibice a občas si střihne moderování plesu/debaty. Jo a krom historie miluje ještě pivo (Radegast, na milost vezme i Kozel, ale v Budějicích si klidně dá Kroužek).

je českokrumlovský písničkář David Kozák se svojí folkovou autorskou tvorbou. Vystudoval herectví činoherního divadla na DAMU. Zazní písně z nového alba Planetárium, ale i jiné pecky. Solo s kytarou.

Je nezkrotná malířka a básnířka. V své tvorbě se zaměřuji na ženský akt a intimitu v surové podobě. 

Původně pocházím z jižních Čech, momentálně se věnuji studiu výtvarného umění v Praze.

je novinářka působící v redakci týdeníku Respekt pracuje od roku 2004, kam nastoupila po předchozím tříletém angažmá v Lidových novinách. Věnuje se širokému spektru společenských i politických témat, mezi nimi také genderovým otázkám a postavení žen ve společnosti. V roce 2013 obdržela Novinářskou cenu Nadace OSF za text o romském holokaustu. V roce 2018 získala Cenu Františky Plamínkové. V červnu 2023 jí vyšla kniha V pasti pohlaví. O politice, péči, sexu, násilí a postavení žen v Česku, která se dostala do širších nominací na cenu Magnesia Litera v kategorii naučné literatury a za debut roku.

je polskou básnířkou, doktorkou humanitních věd, publicistkou, kulturní animátorkou, redaktorkou a  ultramaratonkyní – v září 2021 uběhla 1113 kilometrů podél nejdelší polské řeky Visly. Realizovala tak aktivistický a poetický projekt "Čtení vody". Vydala šesti básnických sbírek, včetně oceněných sbírek (Matecznik (2016) a Sny uckermärkerów (2018) - Gdyňská literární cena (2019). Poslední sbírka s názvem Mer de Glace (nakladatelství "Warstwy", 2021) byla oceněna nejvýznamnějším básnickým oceněním v Polsku - Cenou Wisławy Szymborské (2022). Její prozaický debut, kniha "Łakome", vyšel v roce 2023 v nakladatelství ZNAK. Její knihy byly přeloženy do spousty jazyků. V češtině vyšly dvě z nich: "Matečník" (překlad Bogdan Trojak, Weles, 2019) a "Sny uckermärkerů" (překlad Bogdan Trojak,Weles, 2022).

je zakládaící člen divadelního uskupení Já to jsem, skladatel a muzikant, člen (jediný) kapely BabylonEly, jež debutovala albem Babylonely. Směs folku, rocku a psychedelie. "Marčíkovy písně – bez ohledu na to, zda byly hrány s kapelou či sólově – vždy oscilovaly mezi rituálem a jarmarkem, mezi psychedelií a táborákem, mezi nestrojenou agresí a teatrálním eklekticismem. Šestice skladeb svou nástrojovou i výrazovou pestrostí nedemonstruje jen skladatelskou a performerskou univerzálnost, ale také vyzrálost muzikanta, který se vedle hudby dlouhodobě věnuje i divadlu a po letech praxe dospěl do fáze, kdy dokáže divadelnost využívat, aniž by měl posluchač dojem, že před ním někdo střídá role." (Jan Klamm, A2).


je hudebnice, lektorka zpěvu a muzikoterapeutka, ve skladbě především zhudebňuje poezii českou i zahraniční. Na koncertě zazní starší skladby pro klavír a zpěv, ale i klavírní aranže nových skladeb, vycházejících z blízkovýchodních hudebních tradic.

je pražský producent, kterého můžete znát také jako bubeníka Party vynikajících lidí. Na festivalu uvede svou elektronickou tvorbu čerpající z vlivů současné klubové elektroniky a UK garage. Po řadě singlů vydal v září minulého roku debutové EP s názvem /just a random relationship. "Jednotlivé tracky jsou pro mě jako deníček, rád se prostě jen zavřu do pokoje a dělám tracky podle toho co zrovna žiju."

je alternativní / experimentální rap s nášlapem do tvrdý elektroniky. Pokus o přesah. Divadlo. Show. Pohyb. Hype. Dvě entity, jedna energie. Když to neni nahlas, tak to neni dobrý. Zahřátí prokřehlejch rukou o hořící kapitol. Žádná crew, ale dvouhlavej palcát.

je renesanční člověk, který pochází z Nové Bystřice. Jako prozaik na sebe upozornil povídkovými sbírkami Napíšu Pavle (2013) a Ohromně vtipná videa (2014). Následoval tragikomický román o dospívání na maloměstě Cobainovi žáci (2017) a další povídková sbírka Američané jedí kaktusy. O rok později vyšla novela Otec u porodu. Věnuje se i psaní hororově laděných knih, například Dítě tmy (2020), Rytíř (2022), Program Nosferatu (2024). Dále vydal básnické sbírky Marabu (2022) a Ymiho lebka (2024). Žije s manželkou a dvěma dcerami v Českých Budějovicích. Aktivně se věnuje také hudbě, v níž jsou znatelné vlivy českého i amerického písničkářství, zhudebňuje převážně vlastní texty, tu a tam si vypůjčuje básně autorů jako Kenneth Patchen či Langston Hughes.

Ladislav Puršl

(* 7. května 1976, Roudnice nad Labem)

Je český básník. Žije v Praze. Pracuje v depozitáři Sbírky umění 19. století v Národní galerii v Praze. V roce 2008 byl nominován na Drážďanskou cenu lyriky. Knižně vydal sbírky Paměť vody (Malvern, 2004), Mločí mapa (Host, 2008), Záznam (Revolver Revue, 2010), Různá není (Trigon, 2023). V současné době se zabývá naukami vadžrajánového buddhismu a dzogčhenovými praxemi, které do češtiny také překládá. Příležitostně organizuje návštěvy dharmových učitelů po Evropě.

je básnířka žijící v Brně, kde pracuje jako krajinářská architektka. Debutovala básnickou sbírkou Bizarrum multiflorum (nakladatelství Větrné mlýny, edice Mlat), která byla nominována na Magnesii Literu a Cenu Jiřího Ortena. Publikovala v českých i zahraničních časopisech, její básně byly zařazeny do antologií Nejlepší české básně 2018 a Toto je môj coming out.

je vystudovaný bohemista a historik. Věnuje se próze i poezii. Vydal např. povídkový soubor Rodina a jiné regály (Host, 2020) zachycující "svoji generaci" v pasti karantény, která mnohé donutila přestat si lhát o vlastním životě. Je autorem čtyř básnických sbírek, z nichž čtvrtá, Sesuv noci (Weles, 2019), vyšla v překladu Eriky Abrams v Paříži - Éboulis de nuit (Revue K, 2019). Posledním počinem je básnická skladba Přemalovat pot (Protimluv, 2023), ve které se autor vyrovnává s odchodem blízké osoby.

je autorkou sedmi básnických knih, dvou knižních rozhovorů a tří próz. Jako básnířka a prozaička vědomě operuje ve všech jazykových vrstvách, kombinuje "nepoetické" motivy, neologismy a hovorovou řeč s češtinou knižní. V poezii se nezříká patosu, ale ani radosti či poněkud jedovatého humoru. Debutovala v roce 1993 básnickou sbírkou "Guláš z modrý krávy". Za knihu "Výmluva" získala v roce 1996 Cenu Jiřího Ortena, v roce 2005 byla její "Požární kniha" v nejužší nominaci na Státní cenu za literaturu. Po poemách "Večeře" a "Východ" a sbírce "Strašnice" následovaly dvě prózy "Uctívači kruhů" a "Dárek" – vrstevnatá podobenství s magickými prvky, která jsou zároveň vcelku uvěřitelně ukotvená v realitě. Za "Uctívače kruhů" získala Cenu Nadace ČLF. V minulém roce jí vyšla básnická sbírka Povyk.

je básník, který pěl let po vydání první básnické sbírky nazvané Podzimov (nakladatelství Petra Štengla, 2017) dopisuje knihu s názvem Haloklina (JT's nakladatelství, 2023). V ní se postupně zabývá tématy jako je pobyt v psychiatrické nemocnici, život v queer komunitě, generace singles, život s tělesným postižením, blížící se třicítka, ztráta iluzí nebo feminismus.

je divadelník, který pracuje pro organizaci RedNoses u nás známé, jako Zdravotní klauni. Je také v mezinárodním projektu klaunů, Emergency smile. Věnuje se herectví, pantomima v divadle IMAGE v Praze, také je možné ho vidět na cirkusovém festivalu v Praze, Letní Letná.

je spoluorganizátor otevřené umělecké scény Pátkultůry v Kampusu Hybernská, studuje žurnalistiku, věnuje se kulturní publicistice, pracuje pro Člověka v tísni, pečuje o břečťan, kávovník a několik kaktusů, nemá ráda buchtičky se šodó a nerada si sedá v tramvaji. O všem důležitém si povíme pak.

je mim, herec, autor a pedagog v mnoha žánrech pohybového divadla – clownerie, commedie dell´arte, fyzické divadlo, taneční divadlo či nový cirkus. Je členem cirkusového souboru Sacra circus a mimem v pražském divadle Image, pravidelně hostuje v Národním divadle nebo Rockopeře Praha. Také se podílí na pohybových spolupracích v činohrách v Praze, Chebu, Mostě nebo Šumperku.

je novinář a publicista, narozený 1984 v Českých Budějovicích. Působil v redakcích MF DNES, Lidových novin, v týdeníku MF Sedmička pracoval jako šéfredaktor, v roce 2012 zakládal jihočeské redakce týdeníku 5+2 dny a o rok později lifestylový magazín Barbar! Knižně debutoval novelou Kathy (2014), následovala novela Café Groll (2016) z prostředí hampejzů a nevěstinců na počátku 20. století. Na Kathy a Café Groll Štifter navázal třetím budějovickým příběhem: románem Sběratel sněhu, za který získal řadu ocenění, mj. Cenu čtenářů České knihy. V roce 2022 mu vyšel román Paví hody. Vedle prózy se věnuje odborným textům, mapuje dějiny domů a jejich obyvatel. Spolupracuje s Českým rozhlasem.

je středoškolský angličtinář a občasný překladatel. Vydal doposud jen jednu sbírku, Křik Strun (Kampe, 2014), ale chystá se vydat druhou. Doposud byl publikován v časopisu Tvar a v almanaších Manifest Úzkosti a Turnay Královny Poezie. Ve volném čase se věnuje poslechu všemožné hudby a organizování a uvádění pořadů a všeho kolem projektu Poezie, vole, jehož je zakladatelem a manažerem. Za svůj největší úspěch považuje to, že ho maminka pochválila za skvělé zorganizování (spoluzorganizování v tandemu s David "Kotlowski" Fiala) festivalu Poezie, vole, ročník 2024, a otištění v časopise Tvar. Jeho nejoblíbenější zvíře je panda.

je rybí majestát ze špinavého sklepa. Pětičlenná kapela pracuje s úzkostlivými texty a energickými riffy, které opírá o přirozenou pohodu a charakteristické růžové štafle, stírající hranice rocku, popu a bigbeatu.


je básník, prozaik a překladatel (zejména současných polských autorů). Absolvoval polské gymnázium v Českém Těšíně a žurnalistiku na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Spoluzaložil a vedl Vendryňský poetický magazín Weles, později byl šéfredaktorem kulturního časopisu Neon. Je autorem čtyř básnických sbírek. Za knihu Pan Twardowski (1998) obdržel Cenu Jiřího Ortena. Básnická sbírka Strýc Kaich se žení (2004) byla oceněna Magnesií Literou. Jeho první tři básnické knihy vyšly v souboru Kumštkabinet (2005). Dále představil prozaický cyklus z prostředí brněnské umělecké bohémy devadesátých let Brněnské metro (2006). Pro nejmenší čtenáře napsal knihu veršů Nok a knedlíček. Básně o baštění (2016) a pro větší děti román Safíroví ledňáčci a Glutaman (2020), za který získal Magnesii Literu. Napsal také většinu textů pro hudební projekt Eternal Seekers Beaty Hlavenkové a Lenky Dusilové (CD, 2012). Je vinař a vinárník (vede dvě pražské vinotéky — Veltlin a Autentista). Žije v Praze a ve Velkých Žernosekách.

je skladatelka, zpěvačka, klávesistka a producentka z Prahy. Anna patří mimo jiné mezi první členy pražsko-berlínského labelu Oddity Records. Od roku 2016 působí v Berlíně, kam se přestěhovala studovat hudbu. Po úspěšném EP Roztomilá holka, které jí vyneslo nominace na ceny Vinyla, Apollo a Anděl, vydala v roce 2023 debutové albem nazvané Pozdravy z polepšovny.

je rozverný raper, zpěvák a multiinstrumentalista. Zaujme vás nejen svou skotačivou náturou a extravagantním stylem oblékání, ale i širokou škálou témat - od trdelníku po mezilidské vztahy. Své texty adaptuje jak na akustické nástroje, tak elektronickou hudbu. Obšťastní vás i celou rodinu.

je projev permanentní existenciální krize, naivní písničkářství o životě a vztazích, o smutku a vzteku každodennosti konce světa, deníkové záznamy vznikající po večerech v malém olomouckém pokoji. Trochu lo-fi, trochu new-wave, trochu indie, Mňága a Žďorp na opiátech.

je brněnská básnířka a publicistka. Své básně publikovala v časopisech Tvar, Host, Ink nebo Psí Víno, je vítězkou minulého ročníku literární soutěže Ortenova Kutná hora. Její básnický debut vychází v nakladatelství Větrné mlýny na jaře roku 2024. Zajímá se o politiku, architekturu, umění a životní prostředí, stará se o mnoho rostlin a dvě kočky.

je duo známé díky hitům jako "Dzisiaj jeszcze tańczę" (který se dostal na soundtrack k filmu "Fanfik"), "Jesteś najlepszy" (vystupoval ve filmu "Sweat"), "Tyle słów" nebo "Prince i Bowie". Alba "Zawody" a "To wszystko kiedyś minie" byla posluchači i kritiky přijata velmi kladně (ocenila je mj. Gazeta Wyborcza ve shrnutí nejlepších alb roku a blog Polifonia). Od roku 2017 kapela odehrála přes 200 vystoupení v Polsku i v zahraničí, včetně festivalů jako: Open'er, OFF, Męskie Granie, Tauron Nowa Muzyka, Pop Messe, Creepy Teepee. Wczasy byli uznáváni jako významný fenomén na polské hudební scéně. Jakub Knera v článku pro "Dwutygodnik" shrnuje tvorbu dua těmito slovy: "Písně Wczasy umožňují zkrotit každodenní weltschmerz, jsou nástrojem ke zkrocení depresivní reality smíchem. Muzikanti se dotýkají všech citlivých strun mileniálové – strach z práce, která je exilem, a ze selhání v nekonečném závodě o materiální, symbolické a emocionální statky."

je hudební projekt Jakuba Strouhala Wheel Cherry vznikl v roce 2019 v Brně, aby se krátce na to díky pandemii zase odmlčel. V roce 2023 vydal debutové album Discopláň pod labelem Divnosti producenta Tomáš Tkáče. V současné době začíná pracovat na druhém studiovém albu, které by mohlo vyjít ještě letos.


je pražský pobuda balancující mezi různými literárními komunitami (v letech 2019 - 2022 moderující Poezie, vole akce). V současné době působí jako chodící hrnec plný existenciálního buřtguláše, ve volném čase čte křesťanské magazíny o chovu a množení akvarijních rybiček a míchá krupicovou kaši po směru hodinových ručiček. Byl publikován v časopisech Tvar, Reflex, Romboid, Dotyky, v Lidových novinách a na internetových portálech Divoké víno a Nedělní chvilka poezie. Dále pak byly jeho texty otištěny ve sbornících Poločas rozpadu, Co číhá v temnotách, Zpěvy ulice a Bizarropolis. Doposud mu vyšly dvě básnické sbírky: Tak akorát čas jít domů (Petr Štengl, 2023) a Lidi, nebuďte kreténi (Bor, 2023)

je spisovatel, hudebník a kreslíř brambor, které najdete na jeho Instagramu @zawadafilip. Za prózy Psy pociągowe a Pod słońce byl nominován na cenu Gdyně. Kniha s názvem Rozdeptałem czarnego kota przez przypadek vstoupila do finále literární ceny Nike. V roce 2021 vyšel román Zbyt wiele zim minęło, żeby była wiosna a byl uznán jako jedna ze tří nejdůležitějších knih roku. V roce 2022 vydal svůj poslední román Weź z nią zatańcz. Vydal také básnické knihy: System jedynkowy, Bóg Aldehyd, Snajper, Świetne sowy, a Trzy ścieżki nad jedną rzeką sumują się (nominace na cenu Silesius). Dvojnásobný finalista dramatické soutěže Strefa Kontaktu v roce 2021. Jeho cenami ověnčená hra s názvem Widzę nic bylo uvedeno ve Wrocław Contemporary Theatre a Teatr im. Heleny Modrzejewské v Lehnici. Další drama se připravuje. Kolejność fal, který bude mít premiéru v březnu 2024. Hrál v kapelách AGD, Pustki a Indigo Tree. V současné době pracuje na dalším románu.

© 2024 Spolek Na půl cesty
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!